Make the most of your new gear with the below
Gibson & Epiphone Cashback Promotion
From 1st May to 30th June, purchase a Gibson or Epiphone stringed instrument (e.g. guitar, bass, mandolin) valued at $999+ and claim serious cashback! Simply purchase any Gibson or Epiphone stringed instrument over $999 from Riffs & Licks Music during the promotion period, retain your tax invoice, and submit your cashback claim here by 11:59 pm AEST 7th July 2026. Once your details have been validated, you will receive a confirmation email. Once approved, you will receive a digitally issued Corporate Prepaid Card within 30-60 days. A full list of eligible products is available here.
Cashback Tiers
- Purchase products valued at $999+ and claim $150 cashback
- Purchase products valued at $1,999+ and claim $300 cashback
- Purchase products valued at $4,999+ and claim $500 cashback
- Purchase products valued at $9,999+ and claim $1000 cashback
Please Note: Second-hand items are not eligible. Product value refers to the purchased price of individual products, not the total purchase amount. One cashback claim per product. Each product is eligible for the cashback amount in the relevant tier described above; tiers are not cumulative (e.g. products valued at $1,999+ are eligible for $300 cashback only, not $300 cashback + $150 cashback from $999+ tier). Only instruments that have been paid in full and invoiced by June 30 are eligible. If purchasing via layby, please ensure the full balance is paid by June 30. Pre-Order products will only be eligible if they are delivered and invoiced by June 30; any pre-order ETA is an ETA only and is not a guarantee that the product will be available by this date. Full terms and conditions are available here.
Inspired by Gibson
Introducing the Epiphone Inspired By Custom Shop Les Paul Custom Ebony, a masterpiece born from the collaboration with Gibson Custom. As the flagship model in the Inspired by Gibson Custom lineup, this guitar exudes elegance with its iconic "tuxedo" appointments. Crafted with a one-piece mahogany neck featuring a 50s Rounded C profile and an ebony fretboard adorned with mother-of-pearl block inlays, it offers both style and playability. The mother-of-pearl split diamond and Epiphone logo headstock inlays add to its classic charm. Enhanced with gold hardware, including Grover Rotomatic tuners, this Les Paul Custom boasts visual appeal and reliability. Its solid mahogany body with a maple cap delivers rich, biting tones, complemented by Gibson USA 490R and 498T pickups wired to premium CTS potentiometers, Mallory caps and Switchcraft components. Complete with an Inspired by Gibson Custom double diamond logo on the headstock and a black hard-shell case with goldenrod interior, this guitar is a true gem.
At Riffs & Licks Music, we like the timeless elegance and premium craftsmanship of the Epiphone Inspired By Custom Shop Les Paul Custom Ebony.
Specifications
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Mahogany |
| Top Material | Maple Cap |
| Weight Relief | None |
| Finish | Gloss |
| Neck Material | 1-Pce Mahogany |
| Neck Profile | 50s Rounded Medium C |
| Scale Length (Inches) | 628.65mm (24.75") |
| Fingerboard Material, Radius | Ebony, 304.8mm (12") |
| Frets | 22 Medium Jumbo |
| Nut, Width (Inches) | Graph Tech, 43mm (1.693") |
| Inlays | Mother of Pearl Block |
| Hardware | Gold |
| Bridge, Tailpiece | LockTone Tune-O-Matic, LockTone Stop Bar |
| Tuners | Grover Rotomatic, 18:1 Ratio |
| Pickguard | 5-Ply Black |
| Control Knobs | Black Speed Knobs |
| Pickups | Gibson USA 490R Humbucker (Neck), Gibson 498T Humbucker (Bridge) |
| Controls | 2x Vol, 2x Tone, 3-Way Toggle, Hand-wired with CTS Pots & Mallory Cap |
| Case | Includes Black "Epiphone Inspired By Gibson Custom" Hardcase with Goldenrod Interior and Gold Hardware |
(8500728)
| Body Shape | Les Paul & Similar |
| Left / Right Handed | Right Handed |
| Series | Epiphone Custom Shop |
| SKU | 8500728 |
| Barcode # | 711106146409 |
| Brand | Epiphone |
| Category |
Help other shoppers by writing reviews for products you have purchased.


