Make the most of your new gear with the below
Gibson & Epiphone Cashback Promotion
From 1st May to 30th June, purchase a Gibson or Epiphone stringed instrument (e.g. guitar, bass, mandolin) valued at $999+ and claim serious cashback! Simply purchase any Gibson or Epiphone stringed instrument over $999 from Riffs & Licks Music during the promotion period, retain your tax invoice, and submit your cashback claim here by 11:59 pm AEST 7th July 2026. Once your details have been validated, you will receive a confirmation email. Once approved, you will receive a digitally issued Corporate Prepaid Card within 30-60 days. A full list of eligible products is available here.
Cashback Tiers
- Purchase products valued at $999+ and claim $150 cashback
- Purchase products valued at $1,999+ and claim $300 cashback
- Purchase products valued at $4,999+ and claim $500 cashback
- Purchase products valued at $9,999+ and claim $1000 cashback
Please Note: Second-hand items are not eligible. Product value refers to the purchased price of individual products, not the total purchase amount. One cashback claim per product. Each product is eligible for the cashback amount in the relevant tier described above; tiers are not cumulative (e.g. products valued at $1,999+ are eligible for $300 cashback only, not $300 cashback + $150 cashback from $999+ tier). Only instruments that have been paid in full and invoiced by June 30 are eligible. If purchasing via layby, please ensure the full balance is paid by June 30. Pre-Order products will only be eligible if they are delivered and invoiced by June 30; any pre-order ETA is an ETA only and is not a guarantee that the product will be available by this date. Full terms and conditions are available here.
Epiphone Adam Jones Signature '79 Les Paul Custom Silverburst - EIGCAJLPC79NH1
Introducing the Epiphone Adam Jones Signature '79 Les Paul Custom Silverburst - EIGCAJLPC79NH1, a homage to rock legend Adam Jones' iconic 1979 Silverburst Les Paul Custom. Created in partnership with Gibson Custom, this guitar captures the essence of Jones' revered instrument. Crafted with a mahogany body topped with a maple cap, a three-piece maple neck with a custom Adam Jones neck profile, and an ebony fretboard, it exudes premium quality. Finished in Antique Silverburst, it features a Custombucker pickup in the neck and a Seymour Duncan Distortion in the bridge, delivering a versatile range of tones. With Gibson “open book” headstock profile, custom artwork on the back of the headstock, and replica 2" convex mirror, it's a collector's dream.
At Riffs & Licks Music, we think the Epiphone Adam Jones Signature '79 Les Paul Custom Silverburst, is a fitting tribute to rock legend Adam Jones' iconic guitar.
Specifications
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Mahogany |
| Top Material | Maple |
| Neck Material | 3-Pce Maple |
| Neck Profile | Adam Jones Custom Profile |
| Scale Length | 24.75" |
| Fingerboard Material | Ebony |
| Fingerboard Radius | 12" |
| Number of Frets | 22 |
| Frets | Medium |
| Nut Material | GrapchTech |
| Nut Width | 1.692" |
| Inlays | Mother of Pearl Blocks |
| Hardware | Nickel |
| Bridge | Epiphone LockTone Tune-O-Matic |
| Tailpiece | Epiphone LockTone Stop Bar |
| Control Knobs | Black Speed with Nickel Dial Pointers |
| Neck Pickup | Custombucker, Reverse Mounted |
| Bridge Pickup | Seymour Duncan Distortion |
| Controls | 2x Volume, 2x Tone, 3-Way Toggle Switch, CTS pots, Orange Drop Caps |
| Case | Epiphone Protechtor Series Case Included |
| Also Includes | Replica 2" Convex Mirror |
(8500687)
| Body Shape | Les Paul & Similar |
| Left / Right Handed | Right Handed |
| Series | Epiphone Signature |
| SKU | 8500687 |
| Barcode # | 711106137414 |
| Brand | Epiphone |
| Category |
Help other shoppers by writing reviews for products you have purchased.


