Make the most of your new gear with the below
Gibson & Epiphone Cashback Promotion
From 1st May to 30th June, purchase a Gibson or Epiphone stringed instrument (e.g. guitar, bass, mandolin) valued at $999+ and claim serious cashback! Simply purchase any Gibson or Epiphone stringed instrument over $999 from Riffs & Licks Music during the promotion period, retain your tax invoice, and submit your cashback claim here by 11:59 pm AEST 7th July 2026. Once your details have been validated, you will receive a confirmation email. Once approved, you will receive a digitally issued Corporate Prepaid Card within 30-60 days. A full list of eligible products is available here.
Cashback Tiers
- Purchase products valued at $999+ and claim $150 cashback
- Purchase products valued at $1,999+ and claim $300 cashback
- Purchase products valued at $4,999+ and claim $500 cashback
- Purchase products valued at $9,999+ and claim $1000 cashback
Please Note: Second-hand items are not eligible. Product value refers to the purchased price of individual products, not the total purchase amount. One cashback claim per product. Each product is eligible for the cashback amount in the relevant tier described above; tiers are not cumulative (e.g. products valued at $1,999+ are eligible for $300 cashback only, not $300 cashback + $150 cashback from $999+ tier). Only instruments that have been paid in full and invoiced by June 30 are eligible. If purchasing via layby, please ensure the full balance is paid by June 30. Pre-Order products will only be eligible if they are delivered and invoiced by June 30; any pre-order ETA is an ETA only and is not a guarantee that the product will be available by this date. Full terms and conditions are available here.
Inspired by Gibson
Introducing the Epiphone Inspired By Custom Shop 1963 Firebird I in Inverness Green. Crafted in collaboration with Gibson Custom, this guitar pays homage to the iconic design by legendary automotive designer Ray Dietrich. The Firebird, Gibson's first neck-through-body model, gained fame in the hands of blues legend Johnny Winter, Keith Richards, Eric Clapton, and more. This Epiphone version offers vintage specs at a more accessible price, featuring a 9-ply mahogany and walnut neck-through-body with mahogany body wings. Kluson planetary geared “banjo” tuners and a Wraparound Lightning Bar bridge ensure exceptional sustain. Premium electronics include a Gibson USA Firebird mini humbucker pickup with Alnico 5 magnets and CTS potentiometers, delivering classic Firebird I tone. Complete with a hardshell case, it's a remarkable recreation of a timeless classic.
At Riffs & Licks Music, we like the Epiphone Inspired By Custom Shop 1963 Firebird I for its authentic design, premium features, and classic Firebird tone.
Specifications
| Body Shape | Firebird |
| Body Material | 9-Pce Mahogany/Walnut Neck-Through w/ Mahogany Wings |
| Weight Relief | None |
| Finish | Gloss |
| Neck Material | 9-Pce Mahogany/Walnut Neck-Through |
| Neck Profile | 1963 Firebird |
| Scale Length (Inches) | 628.65mm (24.75") |
| Fingerboard Material, Radius (Inches) | Indian Laurel, 304.8mm (12") |
| Frets | 22 Medium Jumbo |
| Nut, Width (Inches) | Graph Tech, (1.692") |
| Inlays | Mother of Pearl Dot |
| Hardware | Nickel |
| Bridge, Tailpiece | Wraparound Lightning Bar |
| Tuners | Kluson Banjo-Style Planetary |
| Pickguard | 3-Ply White w/ Firebird Logo Hotstamp in Red |
| Control Knobs | Gold with Silver Reflectors |
| Pickups | Gibson USA Firebird Mini Humbucker (Alnico V; Bridge) |
| Controls | Master Vol, Master Tone, Hand-wired with CTS Pots & Mallory Cap |
| Case | Includes Black "Epiphone Inspired By Gibson Custom" Firebird Hardcase with Yellow Vintage Crushed-Velvet-Look Interior |
(8500689)
| Body Shape | Firebird & Similar |
| Left / Right Handed | Right Handed |
| Series | Epiphone Custom Shop |
| SKU | 8500689 |
| Barcode # | 711106137445 |
| Brand | Epiphone |
| Category |
Help other shoppers by writing reviews for products you have purchased.


