Make the most of your new gear with the below
Gretsch G2622 Streamliner Centre Block Double-Cut w/ V-Stoptail LRL Cadillac Green
The Gretsch G2622 Streamliner Centre Block Double-Cut with V-Stoptail in Cadillac Green combines vintage style with modern performance. Its double-cutaway 16" arched maple body features a chambered centre block, reducing feedback and enhancing sustain for versatile playability. The all-new Broad'Tron BT-3S humbuckers deliver powerful, dynamic tones perfect for a variety of genres. The soft "C"-shaped nato neck with a 12" radius laurel fingerboard and 22 medium jumbo frets ensures smooth, comfortable playability. Tone-shaping is effortless with master volume (featuring push/pull coil-splitting), master tone, and individual pickup volume controls. The anchored Adjusto-Matic bridge, Gretsch V-Stoptail, and real bone nut enhance tuning stability and sustain. Finished with pearloid Neo Classic inlays, a tortoise pickguard, and nickel hardware, the G2622 is as visually striking as it is sonically versatile.
At Riffs & Licks Music, we think the G2622 Streamliner is perfect for players seeking Gretsch’s iconic sound with modern flair and flexibility.
Features / Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Body Shape | Thinline Semi-Hollowbody with Centre Block |
| Body | Laminated Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Neck | Nato |
| Neck Finish | Gloss |
| Neck Shape | Soft "C" |
| Scale Length | 24.75" (629 mm) |
| Fingerboard, Radius | Laurel, 12" (305 mm) |
| Frets | 22 Medium Jumbo |
| Nut, Width | Bone, 1.6875" (42.86 mm) |
| Machine Heads | Die-Cast Sealed |
| Pickguard | 3-Ply Tortoise with Gold Gretsch Logo |
| Pickups | Broad'Tron BT-3S (Bridge and Neck) |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone, Master Volume with Push/Pull for Coil Split; 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge And Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Bridge | Adjusto-Matic with V-Stoptail |
| Gig Bag/Hard Case | None Included |
(2817050546)
| Body Shape | Thinline Archtop |
| Left / Right Handed | Right Handed |
| Series | Gretsch Streamliner |
| SKU | 2817050546 |
| Barcode # | 885978036561 |
| Brand | Gretsch |
| Category |
Help other shoppers by writing reviews for products you have purchased.


