Make the most of your new gear with the below
Cole Clark x QSC Giveaway Competition
Until June 1 2026, buy a Cole Clark guitar for your chance to win a full QSC portable sound prize pack, perfect for live solo performances and busking. Worth over $2000, this kit has everything you could need, including the brand new QSC CB10 portable speaker. No redemption is necessary; Riffs & Licks Music will share proof of purchase details with the competition organiser and a random number generator will pick the winner, as specified in T&Cs below.
A full list of eligible products is available here.
Terms & Conditions: This promotion is run by QSC AU from 1 March 2026 to 1 June 2026 at participating Australian retail stores that stock Cole Clark guitars, and is open to Australian residents only. To enter, customers must purchase any Cole Clark guitar during the promotional period. Proof of purchase is required and must clearly show the invoice number and purchase date. One (1) winner will be drawn at random on 2 June 2026 using a random number generator to select from eligible invoice numbers submitted. The winner will be contacted using the details provided at the point of entry. The prize pack has a total value of AUD $2,402 and includes 1 x QSC CB10 loudspeaker (RRP $1,599), 1 x QSC CB10 Cover (RRP $199), 1 x Audio-Technica AE6100 microphone (RRP $399), 1 x K&M microphone stand (RRP $160), and 1 x XLR microphone cable (RRP $45). The prize is not transferable or redeemable for cash. QSC reserves the right to verify entries and redraw if an entry is deemed invalid or proof of purchase cannot be provided.
Cole Clark CCLL2E-BLBL LL Mini Acoustic Guitar All Blackwood
This Cole Clark LL2E is made in Australia from entirely sustainable Australian timbers. It features all solid AA Grade Australian Blackwood top, back & sides, Queensland Maple neck and She Oak fretboard. The smaller LL body produces a tight and focussed sound, perfect for amplified performance or just jamming on the couch. The smaller body size also makes this instrument very comfortable for longer performances or for smaller stature players, as well as being a great option for travelling musicians.
The onboard Cole Clark PG3 3-way pickup system produces a beautifully natural amplified tone, perfect for your next live performance. The PG3 pickup system combines an undersaddle piezo pickup, face sensor, and microphone, which work together to give you an incredibly well-rounded, dynamic and responsive representation of your guitar's natural tone. The undersaddle uses 6 individual piezo elements, for dynamic responsiveness and bottom-end response; the face sensor focusses on the mid-range, removing the signature 'quack' of piezo-only systems, as well as expertly translating the intricacies of any percussive playing; and the condenser mic is focussed towards the top end, smoothing out the signature 'ping' of piezo-only systems. The preamp allows you to tweak various aspects of your tone, such as the frequency range picked up by the face sensor, overall volume, and relative volume of the mic. This guitar comes impeccably set up ready to play and includes a heavy duty Cole Clark gig bag.
Cole Clark sources all of its timber from urban recovery (trees that have fallen or been removed for safety reasons), and sustainable plantations across Queensland, Victoria, and Tasmania. The Cole Clark 2 series are beautifully constructed instruments, made with great attention to detail in Melbourne, Australia, from sustainably sourced Australian tone woods. The Blackwood in this LL2E is sustainably sourced from Gadubanud Country (Ottway Ranges Victoria) and Pyemmairrener Country (North East Tasmania); the She Oak for the fretboard and bridge is sustainably sourced from Gubi Gubi, Waka Waka and Badtsala Countries (Southeast Queensland); the Queensland Maple for the neck is sourced from Djirbalngan, Mbabaram and Yidinjdji Countries (Far North Queensland).
At Riffs & Licks Music, we think the Cole Clark LL2E LL Mini Acoustic Guitar is perfect for anyone looking for a visually stunning mini acoustic, with a small body, and a pickup, which features premium quality, sustainable tonewoods, at an affordable price.
Please Note: In-Stock guitars photographed above. Please use Serial# drop down menu to select your preferred instrument.
Specifications
| Body Shape | Mini (with internally carved top and back) |
| Top | Solid AA Grade Australian Blackwood |
| Back & Sides | Solid AA Grade Australian Blackwood |
| Neck (Radius) | Queensland Maple (12") |
| Fretboard | She Oak |
| Inlays | Snowflake |
| Bridge | She Oak |
| Rosette/Binding | Inlaid Timber |
| Saddle | Graph Tech Tusq |
| Nut | Graph Tech Tusq (45mm) |
| Scale Length | 23.5" |
| Machine Heads | Grover |
| Finish | Nitrocellulose Natural Satin |
| EQ | Cole Clark PG3 3-way pickup system (Undersaddle Piezo + Face Sensor + Microphone) |
| Includes | Cole Clark Heavy Duty Gig Bag |
(CCLL2E-BLBL)
| Body Shape | Mini Acoustic |
| Left / Right Handed | Right Handed |
| Electronics | Pickup Included |
| Series | Cole Clark Touring Series |
| SKU | CCLL2E-BLBL |
| Barcode # | 9348890007879 |
| Brand | Cole Clark |
| Category |
Help other shoppers by writing reviews for products you have purchased.


